FAQ – pytania i odpowiedzi

Czym jest ogrzewanie podczerwone?

Ogrzewanie podczerwone działa poprzez dostarczenie promieniowania elektromagnetycznego na długości fal między 780 nm i 1 mm, które jest niewidoczne dla oka.

Ogrzewanie przez promienie podczerwone istnieje od momentu stworzenia Ziemi. Naszym największym źródłem ogrzewania podczerwonego jest oczywiście słońce, które sprawia, że czujemy ciepło na skórze nawet podczas mroźnej zimy. To czy czujemy zimno lub ciepło nie zawsze zależy od temperatury otaczającego powietrza. Przykładowo, snowboardziści i narciarze nie marzną nawet w skrajnie zimnym, ale słonecznym powietrzu.

Ta sama zasada odnosi się do ogrzewania podczerwonego dla domu. Nasze panele podczerwone emitują ciepło na wszystkie obiekty w przestrzeni w sposób bardzo podobny do Słońca. Kiedy fale podczerwone dotykają powierzchni, zostaje uwolniona energia cieplna niezależnie od otaczającej temperatury powietrza. Większość obiektów wchłania podczerwone ciepło, a następnie wolno uwalnia je z powrotem do przestrzeni. To samo dotyczy ludzi.

Jak działa ogrzewanie podczerwone?

Promienie podczerwone nie podgrzewają powietrza, celują one bezpośrednio w przedmioty, ludzi i materiały w ich najbliższej okolicy: ściany, sufity, podłogi, meble i ludzi. Ciepłe ściany, sufit i podłoga zapewniają doskonały komfort cieplny, który nie może zostać osiągnięty konwencjonalnym ogrzewaniem konwekcyjnym.

Ogrzewanie podczerwone działa wydajnie: nie marnuje się energii na ogrzewanie powietrza!

Ponadto, ogrzewanie podczerwone jest zdrową, naturalną i komfortową metodą ogrzewania: promienie podczerwone przenikają głęboko do ciała, tak jak w przypadku promieniowania podczerwonego ze słońca. Zasadniczo ma się wrażenie, że jest to światło słoneczne, tylko w pomieszczeniu zamkniętym! Ogrzewanie podczerwone przez wiele lat było stosowane w medycynie jak na przykład w fizykoterapii w celu poprawienia rehabilitacji.

Ogrzewanie podczerwone: fale długie czy krótkie?

Krótkie i średnie fale podczerwone są tworzone przez grzejniki tarasowe, podczas gdy fale długie są tworzone przez panele podczerwone. Fale długie są niewidoczne.

Tylko promienie między 0.75 i 14 mikronów wytwarzają ciepło. Szczególnie skuteczne jest promieniowanie między 6 i 14 mikronów (promieniowanie IR). Testy pokazują, że nasze panele ogrzewania podczerwonego wytwarzają 98.65% promieni w tym szczególnym zakresie. Nasze panele wyposażone są w unikalną reflektorową technologię, która rozsiewa dookoła promieniowanie podczerwone. To optymalna powierzchnia do produkcji ciepła wytwarzana z bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej.

Dlaczego powinienem używać ogrzewania podczerwonego?

Promieniowanie podczerwone zapewnia ciepłe, niewysuszające ogrzewanie. Jest bardzo bliskie naturalnemu efektowi słońca bez szkodliwych promieni UV.

Ogrzewa przedmioty i ciebie w sposób wysoce oszczędzający energię. Grzejniki mogą zapewnić ciepło, kiedy i gdzie tego potrzebujesz w strefie, na pojedynczym termostacie lub sterowniku. Mogą one być także używane do ogrzewania całego domu. Ogrzewanie w strefie jest szczególnie skuteczne w ograniczaniu ogólnego kosztu ogrzewania. Nie ma konieczności ogrzewania całego domu, jeśli używa się tylko kilku pomieszczeń w określonych godzinach w ciągu dnia. Ogrzewanie podczerwone ustawione na strefę pozwala na ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, które są używane.

 • Koszty działania ogrzewania podczerwonego są szczególnie niższe w porównaniu z innymi metodami ogrzewania domu lub przestrzeni.

 • Grzejniki mogą mieć formę obrazu, pięknego dzieła sztuki lub zwykłego panelu umieszczonego na ścianach lub na suficie.

 • Panele grzewcze Infralia nie potrzebują częstej konserwacji, ponieważ nie mają filtrów ani przewodów, które trzeba czyścić.

 • Są one bardzo trwałe ze spodziewanym czasem użytkowania przekraczającym 100 000 godzin.

 • Panele grzewcze mogą być kontrolowane indywidualnie lub za pomocą inteligentnych bezprzewodowych środków kontroli.

Czy panele podczerwone to energooszczędna metoda ogrzewania?

Wysoka wydajność za niski pobór mocy

Ogrzewanie elektryczne absorbuje dużo energii. Zużycie jest wysokie, wydajności pozostaje niska. Ponadto, uczucie komfortu i jakości jest często poniżej standardów.

Nie dotyczy to paneli podczerwonych. Panele ogrzewania podczerwonego działają również na energię elektryczną, but ogrzewanie za pomocą promieni podczerwonych nie podgrzewa powietrza.

Panele podczerwone są wydajne energetycznie z uwagi na sposób w jaki działają. Promienie oddziałują bezpośrednio na przedmioty, materiały i ludzi w pokoju. Oferują one wysoką wydajność za niskie zużycie energii.

W jaki sposób działają panele podczerwone?

Klasyczny grzejnik konwekcyjny ogrzewa początkowo krążące powietrze. Nasze panele ogrzewania podczerwonego ogrzewają najpierw ludzi i przedmioty a nie powietrze dookoła. Promienie podczerwone ogrzewa skórę w krótkim czasie i to ciepło przechodzi przez krążenie krwi do całego ciała. Dlatego też, całkiem szybko można poczuć komfortowe ciepło w czasie, gdy otaczające powietrze może być chłodne.

Ta ilustracja pokazuje różnicę pomiędzy konwencjonalnym i konwekcyjnym grzejnikiem na podczerwień:

Czy podczerwień jest obecna w przyrodzie?

Najlepszym przykładem podczerwieni w przyrodzie jest Słońce. Promienie podczerwone ze Słońca przenikają nas głęboko i dają nam uczucie ciepła, niezależnie od temperatury otoczenia. Tym samym, często możemy jeździć na nartach w koszulce lub wypić drinka na tarasie przy temperaturze -5°C. I z tego samego powodu można szybko ogrzać dom lub biuro nawet w wyjątkowo zimnych miejscach. Przy niskim zużyciu energii.

Jaki jest koszt ogrzewania podczerwonego?

A co z kosztami? Wraz z ogrzewaniem podczerwonym za pomocą paneli płacisz jedynie za panel, który można łatwo zamontować przy użyciu gniazdka.

Dlatego dużo oszczędzasz na konieczności instalacji systemu rur, który jest wymagany przy konwencjonalnym centralnym ogrzewaniu. Co więcej, ten panel elektryczny zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż konwencjonalny grzejnik elektryczny, który ogrzewa powietrze.

Promieniowanie podczerwone jest przyjemne i komfortowe oraz nie wysusza powietrza jak inne grzejniki elektryczne.

Jakie są korzyści zdrowotne grzejnika na podczerwień?

Czy ogrzewanie podczerwone jest zdrowe? Jest to powszechne pytanie przy wyborze odpowiedniego grzejnika. A odpowiedź brzmi „Tak”. Ogrzewanie podczerwone działa przez promieniowanie podczerwone. Tak jak przez promieniowanie podczerwone ze Słońca, panele podczerwone Klar mają pozytywny i zdrowy wpływ na ludzi i zwierzęta. Jest to bardzo przyjemny sposób ogrzewania, przy którym ma się wrażenie, że światło słoneczne, pada na skórę, tylko że w pomieszczeniu zamkniętym.

Ogrzewanie podczerwone przez wiele lat było stosowane w medycynie jak na przykład w fizykoterapii w celu poprawienia rehabilitacji. Promieniowanie podczerwone może być szczególnie przydatne w przypadkach bólu mięśni i stawów, redukując ból i przyspieszając proces zdrowienia. Jednak promieniowanie podczerwone może być także korzystne na zwykłe przeziębienie.

Jaka jest jakość powietrza przy zastosowaniu paneli na podczerwień?

W zdrowym środowisku jakość powietrza odgrywa ważną rolę: zarówno wilgotność jak i obecność pyłu i roztoczy szczególnie wpływa na jakość powietrza. W przeciwieństwie do konwencjonalnego ogrzewania, które ogrzewa powietrza z kaloryferów, panele podczerwone ogrzewają przedmioty (takie jak ściany, meble i sufity).

W trakcie ogrzewania panelami podczerwonymi nie ma obiegu pyłu i roztoczy, co ma bardzo pozytywny wpływ na układ oddechowy. Ogrzewanie to nie wpływa także na wilgotność powietrza, przyczyniając się znacznie do zdrowia i komfortu. Powietrze, które jest zbyt suche może drażnić układ oddechowy i błonę śluzową.

Jednak nie tylko wilgoć sprawia, że ludzie chorują. Wilgoć wspiera rozwój pleśni i roztoczy. Mogą one powodować astmę i zapalenie oskrzeli u osób, które mają skłonność do tych chorób.

Roztocza mogą także powodować egzemę. Mieszkańcy wilgotnych domów są bardziej podatni na przeziębienia, bronchit i astmę. Wilgotne domy nie powodują artretyzmu, ale reumatyzm może się nasilić w wyjątkowo zimnych, wilgotnych domach.

Zdrowa wilgotność w pomieszczeniu to 50-60 % w temperaturze 18-22°C. Dla optymalnej higieny mieszkania, wilgotność względna powinna wynosić około 50%. Wilgotność poniżej 40 % jest zbyt mała, powyżej 65% jest zbyt duża. Na dobrych poziomach wilgotności korzystają nie tylko ludzie, ale także zwierzęta, rośliny, meble i instrumenty muzyczne.

Ogrzewanie przez podczerwień Klar pozytywnie przyczynia się do dobrego bilansu temperatury i wilgotności i tym samym do komfortowego środowiska mieszkaniowego.

 • działa w zupełnej ciszy i bezwonnie

 • bezwzględnie ognioodporny, ponieważ urządzenia nie nagrzewają się

 • bez ryzyka zatruciem CO

 • nie ma obiegu kurzu (nadaje się dla astmatyków, ludzi z soczewkami kontaktowymi lub alergiami)

 • stała wilgotność (dobra dla tych, którzy mają reumatyzm)

 • podczerwone ciepło jest często wykorzystywane w medycynie z uwagi na właściwości gojenia

Jak wydajne jest ogrzewanie podczerwone?

370-watowy panel grzewczy na ogół ogrzeje mniej więcej ten sam obszar jak 1200 watowy tradycyjny grzejnik z ogrzewaniem konwekcyjnym. Daje to oszczędność na około 60%!

Spodziewany czas użytkowania panelu grzewczego Klar to ponad 30 lat. Konsument prawdopodobnie kupi kilka wymiennych grzejników do pomieszczeń w takim samym okresie czasu. Ponadto, nasze grzejniki nie wymagają wykorzystania nawilżaczy w celu utrzymania komfortu – to kolejna oszczędność.

Grzejniki firmy Klar mogą być używana do ogrzewania stref całego domu. Jeżeli konsument wstaje rano, idzie do łazienki potem do kuchni, … przed wyjściem do pracy, nie ma potrzeby ogrzewania całego domu.

Facebook
Instagram